Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowe ściągnięcie długu oznacza dodatkowe wydatki

23 lutego 2010 | Dobra firma | Izabela Lewandowska

Podobnie jak koszty procesu, które zasadniczo obciążają stronę przegrywającą, także koszty egzekucji należności pieniężnych ponosi dłużnik

Inaczej rzecz się przedstawia w przypadku egzekucji świadczeń tzw. niepieniężnych, takich jak np. eksmisja, odebranie rzeczy. Bez pokrycia kosztów komornik nie podejmie swych czynności. Wierzycielowi należy się jednak ich zwrot od dłużnika.

Jeśli przedmiotem egzekucji są należności pieniężne, a tak jest z reguły w sprawach między przedsiębiorcami, komornik nie może żądać od wierzyciela, by wyłożył część kosztów postępowania egzekucyjnego.

W tym sensie wierzyciel nie ponosi już ryzyka finansowego fiaska egzekucji sądowej.

Jeśli dłużnik ma wystarczający majątek lub dochody i egzekucja się powiedzie, to komornik oprócz długu z odsetkami odzyska dla wierzyciela także zasądzony przez sąd zwrot poniesionych przez niego kosztów procesu.

Więcej – w myśl art. 770 k.p.c. dłużnik ma obowiązek na żądanie wierzyciela zwrócić mu także koszty niezbędne do celowego prowadzenia egzekucji. Te koszty ustala komornik postanowieniem, od którego zażalenie mogą wnieść i wierzyciel, i dłużnik.

Na koszty egzekucji składają się:

- koszty postępowania egzekucyjnego (są to przede wszystkim opłaty egzekucyjne oraz wydatki ponoszone przez komornika w toku egzekucji),

- koszty sądowe.

Wierzyciel musi się liczyć z koniecznością uiszczenia tych drugich, choć zgodnie z art. 770 kodeksu postępowania cywilnego także i te koszty obciążają co do zasady dłużnika....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8556

Spis treści
Zamów abonament