Polskie strony Janukowycza
We wsi, z której pochodził dziadek nowego prezydenta Ukrainy, napisy na grobach są po polsku
Dziadek ukraińskiego prezydenta elekta Wiktora Janukowycza na pewno był katolikiem. Nie wiadomo jednak, czy uważał się za Polaka, choć groby w jego wsi mają polskie napisy. Wieś nie leży ani na Ukrainie, ani w Polsce. Lecz w północno-wschodniej Białorusi w obwodzie witebskim. Nazywa się Januki i właśnie tej nazwie zawdzięcza swoje nazwisko ukraiński polityk. Według spisu ludności z 1921 roku, kiedy wieś znajdowała się w granicach II Rzeczypospolitej, stały tu dwa wiatraki. Osada liczyła 26 gospodarstw domowych i 140 mieszkańców.
Dzisiaj Januki wymierają.
„My tu Janukowicze”
W Janukach są raptem dwa domy mieszkalne, w których żyją trzy osoby w wieku emerytalnym. Żeby tu trafić, nie wystarczy mieć turystyczną mapę, gdyż Januki nie są na niej zaznaczone. Z opisów prasowych wiem, że trzeba jechać przez stolicę rejonu Dokszyce, skąd należy kierować się do centrum sielsowietu (gminy) Wołkołaty, dalej na Horodziszcze, za którym po kilku kilometrach drogi przez las wyłania się wskazujący w prawo znak z napisem „Januki 2”. Dwa ostatnie kilometry do Januków, choć droga jest zaśnieżona, pokonuję bez większych problemów. Przede mną przejeżdżała tędy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta