Kilka form finansowania w jednym pakiecie
Oferta dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Gdy firmie brakuje gotówki na bieżącą działalność, może uruchomić kredyt w rachunku lub zaciągnąć obrotowy
Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch części. Pierwsza jest ustalana na podstawie wybranej stawki z rynku międzybankowego. W przypadku kredytów złotowych jest to WIBOR, a walutowych – LIBOR i EURIBOR. Stopy te określają cenę pieniądza w walucie, po jakiej banki lokują u siebie nawzajem środki.
W umowach z klientami banki przyjmują stawki jedno-, trzy- lub sześciomiesięczne (różnią się one wysokością). Stawki oczywiście się zmieniają, co ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytu.
Druga część oprocentowania to stała marża banku. Jest ona ustalana w umowie z klientem. W przypadku kredytów w rachunku wynosi ona średnio około 4,5 proc. w skali roku (dla kredytów inwestycyjnych jest zazwyczaj niższa).
Lepsze warunki finansowe mogą wynegocjować ci, którzy przedstawią mocniejsze zabezpieczenia kredytu. Zazwyczaj banki wymagają, by wartość zabezpieczenia odpowiadała oko- ło 150 proc. kwoty kredytu.
Opłaty można negocjować
Zaciągając kredyt, klient ponosi różne opłaty. Większość z nich można negocjować. Prowizja waha się od 0,3 do nawet 5 proc. wartości kredytu. Od 0,5 do 4 proc. płaci się za wcześniejszą spłatę kredytu; niektóre banki nie obciążają klientów z tego tytułu, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie powiadomione.
Od kilku złotych do nawet kilku tysięcy kosztuje wprowadzenie zmiany do umowy kredytowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta