Nie zawsze trzeba będzie oddać nienależną emeryturę
Jeśli osoba otrzyma świadczenie, którego dostać nie powinna, zobowiązana jest do jego zwrotu. ZUS może jednak od tego żądania odstąpić ze względu na sytuację majątkową, rodzinną lub zdrowotną zobowiązanego
Zasady, na których Zakład Ubezpieczeń Społecznych dochodzi nienależnie pobranych rent z tytułu niezdolności do pracy, emerytur i innych wypłaconych bez podstawy świadczeń, określają przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).
Zgodnie z jej przepisami ZUS może żądać zwrotu świadczeń wypłaconych mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania.
Obowiązek zwrotu dotyczy również takich, które zostały przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta