Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy podpisujesz umowę, zabezpiecz swoje interesy i zadbaj o jej wykonanie

23 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Jakub Mianowski

Jeśli chcesz mieć większą pewność, możesz zastosować nawet kilka zabezpieczeń. Tyle że musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Nie wszystkie też zabezpieczenia będą nadawały się do każdego kontaktu

Jesteśmy bliscy zrobienia interesu życia. Mamy partnera, uzgodniliśmy przedmiot umowy, cenę, wzajemne zobowiązania, ale… W ostatniej chwili dopada nas to uczucie niepewności i pytania: czy wszystko pójdzie dobrze? Czy partner nie zmieni zdania?

Jak mieć pewność, że druga strona wywiąże się z podjętych zobowiązań?

Odpowiedź jest prosta – takiej pewności nie będziemy mieli nigdy. Istnieją jednak sposoby, aby prawdopodobieństwo niepowodzenia zredukować lub przynajmniej zapewnić sobie rekompensatę na wypadek, gdyby nie wszystko poszło tak, jak tego oczekiwaliśmy. Temu właśnie służą przewidziane w kodeksie cywilnym oraz wypracowane przez praktykę tzw. zabezpieczenia umowne.

Większość z nich wymaga dodania odpowiedniego zapisu w treści planowanej przez nas umowy (zadatek, kara umowna, odsetki). Inne wymagają zawarcia dodatkowego porozumienia lub złożenia oświadczenia z udziałem osoby trzeciej (gwarancja, dobrowolne poddanie się egzekucji, poręczenie, hipoteka, zastaw rejestrowy).

Nie wszystko i nie dla każdego

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować równolegle kilka zabezpieczeń. Musimy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami, a do tego nie zawsze wybrane przez nas zabezpieczenie może mieć zastosowanie do naszej umowy. Dlatego właśnie efektywność zabezpieczeń zależeć będzie od odpowiedniego ich doboru. Bardzo dużo zależy także od wypłacalności naszego kontrahenta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8556

Spis treści
Zamów abonament