Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nadal żąda podatku od skradzionej energii elektrycznej

25 lutego 2010 | Dobra firma | Mateusz Serafiński

Czy firma energetyczna ma obowiązek zapłacić VAT od opłat sankcyjnych za skradzioną energię? Z orzecznictwa sądowego wynika, że nie, organy podatkowe są jednak przeciwnego zdania

Opodatkowanie nielegalnego poboru energii, czyli bezprawnego podłączenia do instalacji rozprowadzającej energię lub uszkodzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego, pozwalającego na bezpłatne pobieranie energii elektrycznej, sprawia przedsiębiorstwom energetycznym niemały problem. W takiej sytuacji są one uprawnione do nakładania opłaty sankcyjnej za kradzież energii. Pojawia się pytanie: czy opłata ta podlega VAT?

Sądy administracyjne i doktryna prawa podatkowego zgodnie uznają, że kradzież energii nie jest czynnością podlegającą VAT. Na poparcie tego stanowiska można przytoczyć kilka argumentów.

Brak dostawy

Energia elektryczna jest dla celów ustawy o VAT traktowana jako towar. Czynnością opodatkowaną VAT jest m.in. odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Aby można było mówić o „przeniesieniu” prawa do rozporządzenia rzeczą jak właściciel, między stronami musi istnieć zgoda co do zamiaru dokonania takiego przeniesienia. Musi również dojść do pozytywnego działania zbywcy zmierzającego do rozporządzenia rzeczą.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 czerwca 2008 r. (I FSK 739/07):

„dostawa towarów będzie miała miejsce wtedy, gdy podatnik podejmie określone działanie w celu przeniesienia władztwa na rzeczą”. Tymczasem w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8558

Spis treści
Zamów abonament