Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski syndrom sandwicza

25 lutego 2010 | Kraj | Sylwia Szparkowska JM
Eksperci alarmują, że system opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi jest niewydolny i obejmuje niewielką część potrzebujących. Na zdjęciu dom opieki społecznej w Lublinie
autor zdjęcia: Kuba Krzysiak
źródło: Dziennik Wschodni
Eksperci alarmują, że system opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi jest niewydolny i obejmuje niewielką część potrzebujących. Na zdjęciu dom opieki społecznej w Lublinie

Polacy coraz częściej odchodzą na emeryturę, by zająć się starszymi rodzicami i małymi wnukami

Naukowcy nazywają to zjawisko syndromem sandwicza. – Coraz więcej jest osób, które są obciążone podwójnie: opieką nad dziećmi swoich dzieci i swoimi starzejącymi się rodzicami – mówi Łucja Krzyżanowska, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która bada powody, dla których ludzie odchodzą na emeryturę.

Przyznaje, że konieczność opieki nad najbliższymi jest wymieniana jako jeden z powodów, dla którego ludzie decydują się odejść z pracy. – Na razie nie jest to powód dominujący, ale będzie odgrywał coraz większą rolę. Polacy żyją coraz dłużej, rodziny są coraz mniej liczne. Obowiązek opieki nad najbliższymi rozkłada się na mniej osób, przez co jest dużo trudniejszy do spełnienia – dodaje Krzyżanowska.

Podkreśla, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8558

Spis treści
Zamów abonament