Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stop piractwu prasowemu w Internecie

25 lutego 2010 | Ekonomia | DE
Debata odbyła się 22 lutego w siedzibie Inforu. Od lewej: Maciej Hoffman, Izba Wydawców Prasy, Marzena Wojciechowska, radca prawny IWP, Wiesław Podkański, IWP,  Jakub Bojanowski, partner w Deloitte, Jerzy Kowalski, „Rz”, Magdalena Lemańska, „Rz” i „Parkiet”, Marek Kutarba, „DGP”, Adam Makosz, „DGP”, Sebastian Kawczyński, Plagiat. pl
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Debata odbyła się 22 lutego w siedzibie Inforu. Od lewej: Maciej Hoffman, Izba Wydawców Prasy, Marzena Wojciechowska, radca prawny IWP, Wiesław Podkański, IWP, Jakub Bojanowski, partner w Deloitte, Jerzy Kowalski, „Rz”, Magdalena Lemańska, „Rz” i „Parkiet”, Marek Kutarba, „DGP”, Adam Makosz, „DGP”, Sebastian Kawczyński, Plagiat. pl

Przyszłość prasy zależy od możliwości zarabiania w Internecie bez jednoczesnego ograniczania dostępu do informacji. Zajęli się tym uczestnicy debaty zorganizowanej przez walczących z piractwem wydawców prasy

Ofiarą łamania praw autorskich padają przede wszystkim wydawcy, bo produkowane przez nich treści bardzo łatwo skopiować. – Jeśli 20 serwisów publikuje w Internecie informację skopiowaną ze strony wydawcy w chwilę po jej zamieszczeniu, to należałoby się zastanawiać nie tylko nad łamaniem prawa autorskiego, ale też zasad uczciwej konkurencji – zauważyła Marzena Wojciechowska, radca prawny Izby Wydawców Prasy (IWP).

– Problemem jest też przekraczanie uprawnień przy tzw. dozwolonym użytku utworów. Takim przykładem jest tzw. press clipping. Dlatego firmy korzystające z usług dostawców tzw. prasówek narażają się na ogromne ryzyko prawne – dodała.

– Dla wszystkich, którzy przykładają się do tego procederu, mamy niemiłą niespodziankę, którą wkrótce ujawnimy na sali sądowej – zapowiedział Wiesław Podkański, prezes IWP.

Walka o poszanowanie praw wydawców trwa nie tylko w Polsce. Na świecie wydawcy protestują przeciwko działalności tzw. agregatorów treści w sieci, jak Google News, które automatycznie zamieszczają najnowsze informacje wyszukane w Internecie. – Belgowie zrobili badanie, z którego wynika, że tylko 10 proc. czytelników witryny Google News klika na stronę wydawcy, żeby przeczytać cały, oryginalny tekst – mówiła Wojciechowska.

Więcej etyki

Ofensywa Internetu zrewidowała nadzieje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8558

Spis treści
Zamów abonament