Kablowy Internet nie tak pożądany
Coraz mniej Polaków kupuje dostęp do Internetu stacjonarnego. W ubiegłym roku przybyło niecałe pół miliona abonentów tej usługi. Rynek powoli się nasyca
Choć w Polsce przybywa internautów, to powoli maleje przyrost liczby użytkowników Internetu stacjonarnego, czyli dostarczanego użytkownikom kablami. W 2009 roku w Polsce przybyło 493 tys. abonentów tego typu usług – wynika z danych opublikowanych przez Telekomunikację Polską, rynkowego giganta. To aż o 27 proc. mniej niż w 2008 roku.
Jak szacuje TP, w grudniu z usługi dostępowej uważanej za cywilizacyjny papierek lakmusowy korzystało nieco ponad 6 mln użytkowników, o 8,8 proc. więcej niż w 2008 roku. Oznacza to, że pierwszy wzrost liczby abonentów Internetu był wolniejszy niż wzrost przychodów branży z tej usługi. Według różnych szacunków wpływy operatorów z tego tytułu wyniosły w ubiegłym roku od 3,3 mld zł (według TP) do 4 mld zł (Audytel), powiększając się o ponad 10 proc.
Według Netii z usług stacjonarnych korzystało w grudniu 2009 r. 5,6 mln osób. Różnica wynika z rozbieżnych szacunków dotyczących liczby użytkowników sieci osiedlowych. Zdaniem Netii jest ich 700 tys., a TP – milion.
– Na spadek tempa wzrostu rynku złożyło się kilka elementów, w tym m.in. spowolnienie gospodarcze. Na wyniku 2009 roku zaważył przede wszystkim drugi i trzeci kwartał, gdy podłączono średnio w kwartale około 100 tys. klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu, a nie około 140 tys., jak to miało miejsce wcześniej – uważa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta