Jak rozliczyć VAT od usług transportowych
Przedsiębiorcom świadczącym usługi transportu towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów łatwiej jest rozliczyć VAT od tych usług, obowiązuje bowiem jeden sposób ich opodatkowania, bez żadnych wyjątków. To skutek nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie od nowego roku
Nie jest już tak łatwo przy usługach świadczonych na rzecz konsumentów. Bez zmian pozostały natomiast zasady rozliczania transportu osób zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Skupimy się więc na usługach transportu towarów.
Ważne, kto usługobiorcą
Sposób opodatkowania VAT usługi międzynarodowego transportu towarów zależy od tego, na czyją rzecz jest ona świadczona: podatnika czy niepodatnika.
Obecnie więc bardzo istotne jest posiadanie informacji o statusie nabywcy usługi: czy jest on podatnikiem, czy nie. Pojęcie podatnika jest nieco szersze od dotychczas obowiązującej definicji zawartej w art. 15 ustawy o VAT.
Dla celów rozliczania miejsca opodatkowania usług podatnikiem jest:
- podatnik w rozumieniu art. 15,
- osoba prawna niebędąca podatnikiem oraz
- podmiot niewykonujący w Polsce żadnych czynności opodatkowanych, ale wykonujący takie za granicą.
Reguła bez żadnych wyjątków
Miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatnika (w uproszczeniu innego przedsiębiorcy) jest miejsce, w którym nabywca usługi ma swoją siedzibę, miejsce zamieszkania lub miejsce wykonywania działalności, dla którego świadczona jest usługa (art. 28b ustawy o VAT).
Od tej zasady ustawodawca nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta