Świątynie i browar
Wciąż trwają spory, czy Jarosław Ośmiomysł panujący na Rusi Halicko-Włodzimierskiej w drugiej połowie XII w. myślał za ośmiu czy też miał osiem zmysłów.
Zagadkę można by rozwiązać, gdyby udało się odkryć grób tego nadzwyczajnie uzdolnionego władcy, dzięki któremu ruskie księstwo podporządkowało sobie nawet odległe ziemie w dolnym biegu Dunaju. Archeologowie, idąc za wskazówkami starych kronik, od lat szukają książęcej krypty w podziemiach XII-wiecznego soboru w wiosce Kryłos pod Haliczem, starej stolicy księstwa halicko-włodzimierskiego. Dziś wznosi się nad nimi wybudowana w XVI w. z gruzów dawnej świątyni greckokatolicka cerkiew Uspieńska. Na razie udało się wykopać średniowieczny relief smoka w białym kamieniu.
Badania archeologiczne trwają też nieprzerwanie na całym terenie rezerwatu architektoniczno-historycznego Dawnyj Hałycz. Odkryto m.in. fundamenty 14 drewnianych i kamiennych starych ruskich świątyń. Jedynie cerkiew św. Pantalejmona we wsi Szewczenkowe – najpiękniejsza zabytkowa budowla w tych stronach, ze wspaniałymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta