Audyt pozwoli ocenić sytuację gminy
Podstawowym celem audytu wewnętrznego prowadzonego w jednostkach samorządu terytorialnego jest usprawnienie sposobu, w jaki gminy (powiaty, województwa) realizują swoje cele i zadania, czyli wspieranie zarządzania
Audyt przeprowadza się na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240) oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra finansów z 1 lutego 2010 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego (DzU nr 21, poz. 108).
Kto prowadzi
Jak wynika z art. 274 ustawy o finansach publicznych (dalej: ufp), audyt w jednostkach samorządu terytorialnego – poza sytuacją, w której osiągnięte zostały określone poziomy dochodów (wydatków) również w tych sytuacjach, w których decyzję o jego przeprowadzeniu podejmie kierownik.
Jak wynika z treści art. 276 ufp, w jednostkach samorządu terytorialnego zadania przypisane kierownikowi jednostki związane z audytem wewnętrznym wykonują odpowiednio: wójt, burmistrz, prezydent miasta oraz przewodniczący zarządu (starosta w powiecie, marszałek w województwie).
Audyt wewnętrzny może być prowadzony albo przez osobę zatrudnioną w jednostce na stanowisku audytora, albo przez zewnętrznego usługodawcę (art. 275 upf).
W jednostkach samorządu terytorialnego komórki audytu wewnętrznego tworzy się w urzędach obsługujących organy gmin, powiatów i województw. Kierownik komórki audytu wewnętrznego podlega bezpośrednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta