Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłać za rozłąkę, gdy wiesz, że pracownik nie wróci na noc

25 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Podwładny czasowo przeniesiony do pracy w terenie może liczyć na pewne świadczenia, które zapłaci mu jego pracodawca za czas, gdy przebywa on poza domem

Osoby zatrudnione na budowach, często wykonując swoje obowiązki, muszą podróżować po różnych miejscowościach. Nowy projekt, który otrzymuje zatrudniający ich zakład, może oznaczać konieczność czasowego wyjazdu poza miejsce stałego zamieszkania. Tacy podwładni za niedogodności związane ze zmianami mogą otrzymywać pewne świadczenia. Na jakiej podstawie?

Uchylony przepis...

Do 1996 r. był to art. 79 kodeksu pracy. Następnie przepis ten został skreślony przez art. 1 pkt 74 ustawy z 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU 1996 r. nr 24 poz. 110).

Zgodnie z art. 79 k.p. zasady wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą określał minister pracy i polityki socjalnej po porozumieniu z ogólnokrajową organizacją międzyzwiązkową. Na jego podstawie wydane zostało zarządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 14 sierpnia 1990 r. w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych (MP nr 32, poz. 258 ze zm.).

Artykuł 79 k.p. stał się nieaktualny w związku z nowym sposobem ukształtowania kompetencji stron układów zbiorowych pracy oraz w następstwie bardzo wąskiego ujęcia uprawnień ministra pracy i polityki socjalnej w zakresie określania zasad wynagradzania za pracę w 773 k.p. (tak też Walerian Sanetra w: Józef Iwulski, Walerian Sanetra Komentarz do kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8558

Spis treści
Zamów abonament