Komornik sprzeda nieruchomość tylko za część jej wartości
W Internecie oraz w prasie lokalnej pełno ogłoszeń o nieruchomościach wystawionych na licytację. Warto je śledzić. Może to być świetny sposób na znalezienie działki pod inwestycję
Zanim jednak grunt lub budynek trafi pod młotek, trzeba dopełnić licznych formalności. Mówi o nich kodeks postępowania cywilnego.
Zajęcie i szacowanie
Najpierw komornik wzywa właściciela działki (użytkownika wieczystego), żeby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni. Wysyła także do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego wniosek, by dokonał wpisu wszczętej egzekucji w księdze wieczystej nieruchomości. W efekcie tego dochodzi do zajęcia nieruchomości.
Od tej chwili, nawet gdyby zadłużony właściciel chciał sprzedać ją potajemnie, to mu się nie uda, bo takie zbycie będzie nieważne.
Kolejny etap egzekucji z nieruchomości następuje nie wcześniej niż miesiąc od chwili zajęcia. Składa się z dwóch elementów: oszacowania (określenia wartości) nieruchomości i jej opisu. Oszacowania nieruchomości dokonuje tylko biegły (nie musi to być koniecznie biegły sądowy).
Wynagrodzenie dla biegłego opłacane jest zaliczkowo przez wierzyciela, a w przypadku skutecznej egzekucji pokrywane jest z sumy uzyskanej ze sprzedaży w pierwszej kolejności. Komornik nie jest bezwzględnie związany wyceną biegłego, ale nie może też dowolnie jej interpretować. W praktyce najczęściej przyjmuje taką wycenę za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta