Jak zabezpieczone są nasze rachunki
Hasła jednorazowe zwykle są wymagane tylko przy bardziej ryzykownych operacjach, np. zewnętrznych przelewach na nowe konta. Gdy zakłada się lokatę, wystarczy podać login i hasło
Nowoczesne kanały dostępu do rachunku muszą być solidnie zabezpieczone, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do powierzonych bankowi pieniędzy. Jednocześnie zabezpieczenia te nie mogą być zbyt skomplikowane, bo to zniechęcałoby klientów.
Aby zalogować się przez Internet do konta bankowego, zwykle wystarczy znajomość dwóch stałych identyfikatorów: loginu i hasła. Część banków wymaga podania ich w całości, inne żądają tylko wybranych znaków z hasła. Ma to zwiększać bezpieczeństwo, na wypadek gdyby niepowołana osoba podejrzała wpisywane dane. Przy kolejnym logowaniu system zażąda innych znaków z hasła, więc wcześniej przechwycone informacje i tak nie pozwolą włamać się na konto.
Przy przeprowadzaniu operacji używa się haseł jednorazowych. Stosunkowo rzadko są one potrzebne przy każdej transakcji (takie zasady obowiązują np. w PKO BP i Deutsche Banku). Zwykle jest to wymagane tylko przy operacjach wiążących się z większym ryzykiem; dotyczy to przede wszystkim zewnętrznych przelewów na niezdefiniowane rachunki (czyli takie, których parametry nie zostały wcześniej podane). Mniej ryzykowne operacje (np. założenie lub zerwanie lokaty, przelew środków między własnymi rachunkami), nie wymagają dodatkowego potwierdzania. Aby je wykonać, wystarczy znać login i hasło.
Mocniejsze zabezpieczenie
Hasła jednorazowe mogą być dostarczane klientom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta