Zanim kierowca wsiądzie do auta, odwiedzi dwóch medyków
Wizyta u lekarza medycyny pracy to nie wszystko. Przed podjęciem pracy na niektóre grupy zawodowe czeka jeszcze psycholog. Muszą się do niego zgłosić kierowcy i wytwarzający amunicję
Każdy zatrudniony przed podpisaniem umowy o pracę musi przejść wstępne badania lekarskie. Wyjątek dotyczy:
- podejmujących pracę ponownie w tym samym zakładzie na tym samym stanowisku lub o takich samych warunkach pracy,
- osób, które bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy zawierają z tym samym pracodawcą kolejną.
Tak stanowią art. 229 § 4 kodeksu pracy oraz rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).
Posługuje się ono pojęciem „badania profilaktyczne”, pod którym kryją się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Każde z nich przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Wizyta u psychologa
W przypadku kierowców zawodowych badania wstępne nie wystarczą. Dodatkowo bada ich psycholog. Ma on potwierdzić, czy istnieją przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu. Psycholodzy badają kierowców w zależności od wieku odpowiednio co pięć lat albo co 30 miesięcy.
Pierwsze badanie psychologiczne wykonuje się przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat w terminie właściwym do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta