Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy gangsterzy mają nowe cele

04 marca 2010 | Kraj | Grażyna Zawadka
Centralne Biuro Śledcze, które zajmuje się głównie zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, podsumowało działania za 2009 r. Z raportu wynika, że w zainteresowaniu biura jest 500 grup przestępczych – o 75 więcej niż rok wcześniej. Funkcjonariusze rozbili w zeszłym roku  155 gangów i zatrzymali ponad 3 tysiące osób.
źródło: Rzeczpospolita
Centralne Biuro Śledcze, które zajmuje się głównie zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, podsumowało działania za 2009 r. Z raportu wynika, że w zainteresowaniu biura jest 500 grup przestępczych – o 75 więcej niż rok wcześniej. Funkcjonariusze rozbili w zeszłym roku 155 gangów i zatrzymali ponad 3 tysiące osób.

Wymuszenia i haracze odchodzą w cień. Teraz gangi żyją głównie z narkotyków i oszustw finansowych

W kraju działa obecnie 500 gangów. Zdecydowana większość – aż 448 – to polskie grupy przestępcze. Pozostałe mają charakter międzynarodowy (dziesięć z nich to grupy rosyjskojęzyczne) – wynika z raportu Centralnego Biura Śledczego, podsumowującego 2009 r., do ktorego dotarła „Rz”.

Liczba gangów nie zmienia się więc znacząco (np. w 2001 r. było ich 485). Zmieniają się natomiast zajęcia gangsterów. – Głównie jest to przestępczość narkotykowa i ekonomiczna, która w ostatnich latach wypiera tę „tradycyjną”, o charakterze typowo kryminalnym – mówi „Rz” gen. Andrzej Matejuk, komendant główny policji. W cień odchodzą więc powoli wymuszanie haraczy czy kradzieże aut. Bandyci stawiają na narkobiznes i przestępstwa ekonomiczne.

Z raportu wynika, że najwięcej grup (167) zajmuje się narkobiznesem. To o 20 więcej niż rok wcześniej. Przybyło także tych, które czerpią zyski z przestępstw ekonomicznych. – Gangi nastawiają się dziś głównie na przemyt papierosów, wyłudzanie VAT, pranie pieniędzy i przestępstwa związane z obrotem paliwami czy alkoholem – potwierdza „Rz” oficer CBŚ. Świat przestępczy coraz więcej inwestuje też w nielegalne fabryki, np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8564

Spis treści
Zamów abonament