Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Daj wymówienie dopiero po powrocie z wakacji

10 marca 2010 | Dobra firma | Renata Majewska

Osobie pracującej wyłącznie w pierwszy dzień tygodnia, która wzięła dwa dni urlopu, nie wolno wręczyć wypowiedzenia przez cały tydzień, od pierwszego do drugiego poniedziałku

– Informatyk pracuje jedynie w poniedziałki po osiem godzin. Przysługują mu cztery dni urlopu wypoczynkowego rocznie (1/5 z 20 dni). Wszystkie wziął jednorazowo, począwszy od poniedziałku 1 marca 2010 r., tak że nie będzie go cały ten miesiąc. Spółka chce zlecić serwis komputerowy zewnętrznej firmie. Czy może dać informatykowi wypowiedzenie między urlopowymi poniedziałkami, czy musi czekać do końca marca? – pyta czytelnik.

Przepisy nie rozstrzygają tego problemu. Zgodnie z art. 41 k.p. nie możemy wypowiedzieć umowy o pracę w trakcie urlopu pracownika a także podczas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozstania stron bez wypowiedzenia.

Z kolei w świetle art. 1542 § 1 k.p. urlopu wypoczynkowego udzielamy na dni robocze pracownika według jego harmonogramu.

Z zestawienia obu przepisów wynika, że w opisanej sytuacji dni między poniedziałkami nie mają charakteru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8569

Spis treści

Księga Kresów Wschodnich

Zamów abonament