Wierzyciel ma możliwość skutecznego zabezpieczenia należności
Jeśli obawiasz się, że twoja firma może nie dostać zapłaty od kontrahenta, to możesz wystąpić o zajęcie jego rachunków bankowych. Musisz się jednak liczyć z kilkoma ograniczeniami
Jeden z przedsiębiorców chciał kupić działkę, na której planował postawienie magazynu i pomieszczeń biurowych. Podpisał umowę przedwstępną, wpłacił zaliczkę i udał się po kredyt do banku. Niestety, bankowcy odmówili sfinansowania inwestycji, dlatego firma wycofała się z transakcji. Poprosiła też o zwrot zaliczki.
Przy jej wpłacie nie obowiązują tak duże rygory jak przy uiszczeniu zadatku i przepisy ułatwiają jej odzyskanie. Jednak kontrahent odmówił oddania pieniędzy. Tłumaczył, że nic go nie obchodzi, że przedsiębiorca nie dostał kredytu.
Przez kilka miesięcy nic się w tej sprawie nie działo – przynajmniej tak zdawało się firmie, która zatrzymała sobie zaliczkę. Potem nagle dostała list od komornika, że – wykonując postanowienie sądu – zajął środki pieniężne na jej rachunku bankowym.
Najpierw wniosek do sądu
Pozwalają na to przepisy o zabezpieczeniu roszczeń i egzekucji zawarte w kodeksie postępowania cywilnego. W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd można żądać udzielenia zabezpieczenia.
Ma do tego prawo każdy, kto uprawdopodobni, że ma roszczenie wobec innego podmiotu i interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (czyli, że jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta