Nie wszystkim wolno korzystać z gminnej własności na takich samych zasadach
Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności
Zawarty w art. 24f zakaz prowadzenia i zarządzania przez radnych działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego ma charakter bezwzględny. W szczególności nie ma najmniejszego znaczenia, czy radny czyni to społecznie (nieodpłatnie), czy też pobiera za to określone wynagrodzenie.
Jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania.Niedopełnienie tego obowiązku stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Rozwiązaniem jest np. czasowe zawieszenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego (II OSK 172/05).
Można też przepisać firmę na żonę lub innego członka rodziny.
Mienie komunalne
Zawarty w art. 24f ust. 1 i 1a zakaz dotyczy działalności gospodarczej, która jest prowadzona z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat. Jak wynika natomiast z art. 43 ustawy o samorządzie gminnym, mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków oraz mienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta