Do aktywności zawodowej można powrócić wcześniej, niż ustalił lekarz
Odzyskanie zdolności do pracy w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie uprawnia szefa do rozstania z tym podwładnym z powodu wielomiesięcznej rekonwalescencji
Art. 53 k.p. pozwala rozwiązać angaż z tym, kto nieprzerwanie i długo choruje. Ale wprowadza też okresy ochronne, w czasie których szef nie może rozwiązać umowy o pracę.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy, rozwiążemy z nim angaż bez zachowania okresu wypowiedzenia pod warunkiem, że jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż trzy miesiące.
Natomiast ochrona zatrudnionego co najmniej pół roku lub jeżeli jego niezdolność do zadań powstała wskutek wypadku przy pracy albo choroby zawodowej, trwa przez cały okres pobierania zasiłku chorobowego i pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.
Decyduje medyk
Co jednak ma zrobić szef, gdy podwładny w trakcie przyznanego mu świadczenia rehabilitacyjnego stawia się w pracy i żąda skierowania na badania kontrolne?
Przedstawia jednocześnie orzeczenie lekarza prowadzącego, że odzyskał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta