Ampansakaba Maurycy
Na wodzie pisane... opowieści marynistyczne z Polski i ze świata
W e fragmentach tylko „przerabiany” jest w szkole poemat Juliusza Słowackiego „Beniowski” i stamtąd głównie czerpiemy wiedzę o jego tytułowym bohaterze. Wiedzę nie dość, że znikomą, to niekoniecznie mającą pokrycie w faktach z życia Maurycego Beniowskiego. Konfederaty barskiego, dobrego żołnierza i dowódcy, szlachetnego awanturnika, bohaterskiego zesłańca, wytrawnego żeglarza wreszcie. Że jeszcze cesarza Madagaskaru, to już tylko napomkniemy.
W 1790 r., cztery lata po jego śmierci – zginął w bitwie na Madagaskarze od kuli francuskiej – ukazały się w Londynie jego „Pamiętniki”. Przełożone następnie na polski, stały się bezcennym źródłem (szkoda, że zazwyczaj jedynym) dla licznych pisarzy, którym lektura tego dzieła wyraźnie pobudziła fantazję. Był wśród nich Wacław Sieroszewski, który w dwóch powieściach: „Beniowski” (1916) i „Ocean” (1917), opowiedział historię XVIII-wiecznego kolonizatora występującego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta