Dzień Zwycięstwa
Dzień Zwycięstwa to dla mnie historyczny przełom w europejskich dziejach. W 1945 r. w istocie zakończyła się historia wojen.
Do tego momentu wojny były uważane za naturalny dla człowieka sposób spędzania czasu na równi z innymi zajęciami, jego naturalną potrzebę. Krytyka wojny ze strony pacyfistów była zjawiskiem marginalnym i przejawem słabej woli.Mężczyzna-wojownik był wzorcem społecznym i płciowym.
Koszmar II wojny przeszedł wszystkie oczekiwania, wywołał niespotykany impuls humanistyczny w powojennej Europie, unicestwił pozytywny wizerunek wojny jako zjawiska. Stało się jasne, że nie można uważać jej za przedłużenie polityki, niezależnie od tego, jakie cele by tej polityce przyświecały. Wojna stała się historycznym przeżytkiem i jeśli nawet mieliśmy w ostatnim półwieczu do czynienia z wieloma konfliktami zbrojnymi, to tak czy inaczej były oceniane dwuznacznie, nawet jeśli jakieś starcie uważano za sprawę słuszną.
Wojna sowiecko-niemiecka, a także amerykańska bomba atomowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta