Dwa miejsca pracy w jednym angażu
W umowie można wskazać województwa pomorskie i mazowieckie jako stały teren wykonywania obowiązków służbowych przez zatrudnionego. Wówczas nie będzie dostawał diet
– Firma znajduje się w woj. mazowieckim, a chce zatrudnić osobę z woj. pomorskiego, aby ta wykonywała głównie pracę w woj. pomorskim, a czasami w woj. mazowieckim. Czy w umowie o pracę można wpisać dwa miejsca wykonywania pracy? Czy należeć się będą delegacje dla tej osoby w związku z przejazdem z Pomorskiego do Mazowieckiego? – pyta czytelnik.
Zakładamy, że czytelnikowi rzeczywiście chodzi o wykonywanie pracy na terenie województwa (czy to pomorskiego, czy to mazowieckiego), a nie o konkretną miejscowość położoną na Mazowszu czy na Pomorzu. Niemniej kwestia ta została już ugruntowana w orzecznictwie sądowym i obecnie istnieje możliwość wskazania miejsca pracy jako określonego obszaru działania pracownika (niewątpliwie może to być także obszar całego województwa czy dwóch, a nawet obszar całego regionu).
Takie szerokie określenie miejsca pracy będzie jednak dopuszczalne tylko wtedy, gdy będzie to uzasadniać rodzaj pracy pracownika. Podwładny poruszający się z jakąś regularnością w obrębie tak zdefiniowanego miejsca pracy raczej nie zostanie uznany za znajdującego się w stanie „permanentnej” podróży służbowej. Jednak stan prawny regulujący zarówno kwestię miejsca/miejsc wykonywania pracy, jak i podróży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta