Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Renta 30-latka jest zbyt niska

14 maja 2010 | Prawo | Magdalena Januszewska

Obliczanie świadczeń jest niekorzystne dla tych, którzy pracę podjęli po studiach, ale nie mieli odpowiedniego stażu

„Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227) dyskryminuje absolwentów studiów dziennych, którzy na skutek choroby lub śmierci utracili zdolność wykonywania pracy po ukończeniu 30 lat życia, ale przed upływem dziesięciu lat od ukończenia studiów” – napisał do redakcji Zdzisław M.

Jego córka, urodzona w 1976 r., po studiach podjęła pracę (2000 r.). Była zatrudniona do 2009 r., do chwili śmierci. Wątpliwości czytelnika dotyczą zasad przyznawania renty rodzinnej dla dzieci zmarłej.

Dodajmy, że te same problemy dotyczą osób, które w wieku 30 – 35 lat zachorują i same przechodzą na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Krótki staż

W związku z tym, że kobieta zmarła po ukończeniu 30. roku życia, warunkiem nabycia przez jej dzieci renty rodzinnej jest co najmniej pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy matki (art. 58). Ten warunek był spełniony. Problem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8622

Spis treści
Zamów abonament