Podatnik, który się nie pomylił, nie zapłaci odsetek
Konieczność wystawienia faktury korygującej wynika z okoliczności zaistniałych po transakcji lub z błędu. W tej pierwszej sytuacji należy ją ująć w bieżącym okresie rozliczeniowym
Takie zasady postępowania nie wynikają niestety z literalnego brzmienia przepisów. Przemawia za nimi jednak większość wyroków sądów administracyjnych.
Przykładem jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 stycznia 2010 r. (III SA/Wa 1634/09).
Podwyższenie ceny
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka, która świadczy usługi reklamowe. Zdarza się, że już po wykonaniu usługi, wystawieniu faktury i otrzymaniu wynagrodzenia powstają okoliczności powodujące podwyższenie ceny za usługę. Okoliczności te nie są znane w momencie zawierania umowy i wystawiania faktury pierwotnej.
Po podwyższeniu ceny spółka wystawia fakturę korygującą, a kontrahent uiszcza różnicę ceny. Pojawia się jednak wtedy problem, kiedy takie podwyższenie ceny zwiększa VAT należny. We wniosku o interpretację spółka przedstawiła swoje stanowisko, że taką fakturę korygującą należy ująć w okresie rozliczeniowym, kiedy została wystawiona.
Jej zdaniem tylko jeśli konieczność podwyższenia ceny istniała już w momencie sporządzenia pierwszej faktury, to trzeba rozliczyć ją w okresie, w którym wystawiono fakturę pierwotną.
Gdy nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta