Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odprawa pieniężna po wypowiedzeniu zmieniającym przysługuje tylko czasem

14 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Kiedy dochodzi do rozwiązania angażu z przyczyn niedotyczących pracownika w ramach zwolnienia grupowego, firma wypłaca odprawę. Tak może być przy wypowiedzeniu, ale i w razie nieprzyjęcia zaproponowanych przez szefa nowych warunków pracy lub płacy

W sytuacji, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wskutek odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy lub płacy zaproponowanych przez pracodawcę w wypowiedzeniu zmieniającym, kontrowersje budzi prawo podwładnego do odprawy pieniężnej przewidzianej w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych).

W praktyce decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia tego sporu ma ustalenie, czy zaproponowane warunki pracy nie nosiły znamion szykany pracownika i nie były na tyle niedogodne, że faktycznie było nieprawdopodobne ich przyjęcie przez pracownika.

Kto dostanie

Ustawa o zwolnieniach grupowych dotyczy tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Według jej art. 8 ust. 1 jeżeli zwolnienie pracownika z pracy następuje z przyczyn go niedotyczących, służy mu prawo do odprawy pieniężnej. Przy czym odprawa ta przysługuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8622

Spis treści
Zamów abonament