Przyszłej matce należy się dodatek wyrównawczy
Kobieta w ciąży przeniesiona na inne stanowisko bądź pracująca w mniejszym wymiarze godzin nie musi obawiać się zmniejszenia swoich zarobków
Kodeks pracy zapewnia przyszłym matkom specjalne przywileje. Jednym z nich jest ochrona wynagrodzenia za pracę, które nie może ulec zmniejszeniu nawet wówczas, gdy kobieta, z uwagi na swój stan, została przeniesiona na inne stanowisko lub gdy pracuje w mniejszym niż dotychczas wymiarze godzin.
Jeżeli zmiana warunków pracy prowadziłaby do zmniejszenia pensji, szef ma obowiązek wypłacić jej tzw. dodatek wyrównawczy. Przyszła matka może liczyć na wyrównanie jej wynagrodzenia w trzech sytuacjach.
Zajęcia wzbronione
Kodeks pracy przewiduje zakaz zatrudniania kobiet spodziewających się dziecka przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Stanowiska niebezpieczne dla zdrowia przyszłych matek zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.).
Pracami wzbronionymi przyszłym matkom są przykładowo prace: w wymuszonym rytmie (np. przy taśmie), wewnątrz zbiorników i kanałów, z materiałami wybuchowymi itp.
Pracodawca zatrudniający kobietę w ciąży przy pracy wzbronionej, z chwilą uzyskania informacji o jej stanie, ma obowiązek przenieść ją do innej pracy (art. 179 § 1 k.p.).
Wykaz wymienia także kategorie prac, które co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta