Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedawnienie po trzech bądź po pięciu latach

14 maja 2010 | Dobra firma | Rafał Feldo
źródło: Rzeczpospolita

Nie ma jednego terminu, po upływie którego osoba trzecia przestaje odpowiadać za zobowiązania wobec ZUS. A to przez dwa sprzeczne ze sobą przepisy

Kiedy przedawniają się zobowiązania osoby trzeciej wynikające z prawidłowo wydanej i doręczonej decyzji ZUS? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego że mamy do czynienia z kolizją przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa) z regulacjami ordynacji podatkowej (dalej op).

Kwestię tę zauważył wprawdzie Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 9 grudnia 2008 r. (I UK 151/08), ale jej nie rozstrzygnął. Natomiast trudno zgodzić się ze zdaniem WSA w Gdańsku z wyroku z 9 września 2008 r. (I SA/Gd 437/08).

WSA uznał w tym orzeczeniu, że skoro ustawa systemowa określa termin przedawnienia zobowiązania osoby trzeciej względem ZUS, to nie ma podstaw do korzystania w tym zakresie z przepisów innych ustaw.

Komplikujące odesłanie

Przedawnienie należności z tytułu składek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8622

Spis treści
Zamów abonament