Silny człowiek Japonii
Pierwsza i ostatnia przed XX wiekiem japońska inwazja na kontynent związana jest z postacią Hideyoshiego Toyotomi. Urodzony w 1536 r. w chłopskiej rodzinie Hideyoshi to nie tylko rzadki w feudalnej Japonii przykład kariery od pucybuta do milionera, lecz także marzenie o rozciągnięciu władzy poza rodzimy archipelag.
W dzieciństwie Hideyoshi cierpiał taką biedę, że (wedle kronik) „rodzice nie mogli mu nawet zapewnić sandałów na gołe nogi”. Przeznaczony do klasztoru przez matkę i ojczyma, uciekł z domu i jako 15-latek zaciągnął się na służbę u samuraja Matushity Yukitsune. W 1558 roku porzucił służbę, oddając swój talent hegemonowi Japonii Nobunadze Odzie. Młodość Hideyoshiego to opowieść o dzielnym, przemyślnym i giętkim w postępowaniu dowódcy, który (Jolanta Tubielewicz) „z wolna wyrastał na potęgę ekonomiczną i militarną, pana licznych włości i wodza doborowej drużyny samurajskiej”. Wiernie wspierał Odę, a po jego śmierci nie pozwolił na zamęt i utratę zdobyczy terytorialnych. Kontynuując politykę zręcznych sojuszy, dążył do panowania nad Japonią i konsekwentnie eliminował innych pretendentów do przywództwa. Przekonał się o tym dawny przyjaciel Katsuie Shibata, który musiał popełnić samobójstwo wraz z żoną. Na Hideyoshiego przeszła opieka nad ich córkami, z których Ochacha, zwana później Yodo-gimi, zostanie jego konkubiną i matką jedynego syna Hideyoriego. Śladem Katsuie poszedł inny konkurent Nobutaka Oda.
Ambitny parweniusz zawarł jednak (1584) w zamian za ustępstwa terytorialne ugodę z potężnym Ieyasu Tokugawą (później pierwszym shogunem z rodu Tokugawa) i Nobukatsu z rodu Ody. Równolegle awansował w dworskiej hierarchii: w 1585 r. został kampaku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta