Gdy żona kupuje lokal za własne pieniądze
Dobra nabyte w zamian za majątek osobisty jednego z małżonków wchodzą do jego majątku, który nie podlega podziałowi w razie rozwodu
Czytelniczka odziedziczyła mieszkanie własnościowe. Kilka lat po ślubie sprzedała je i kupiła większe, dopłacając ok. 1/3 ceny. Czy w związku z tym to mieszkanie należy do mojego majątku osobistego i w razie rozwodu nie będzie objęte podziałem majątku? – pyta.
Mieszkanie należy uznać za należące do majątku osobistego czytelniczki. Jeśli jednak środki na dopłatę pochodziły z majątku wspólnego, to w razie jego podziału połowa dopłaty będzie zaliczona na konto męża jako jego nakład z majątku dorobkowego na majątek osobisty żony.
Zasada surogacji
Zasada zapisana w art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest taka, że z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje automatycznie wspólność majątkowa i obejmuje ona dobra nabyte w czasie tej wspólności przez oboje małżonków lub przez każdego z nich.
Przedmioty należące do osobistego majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta