Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Józef Stalin bez lukru

29 maja 2010 | Świat | Justyna Prus
Oryginalny plakat „Niech żyje i rozkwita nasza ojczyzna!” został opublikowany w 1949 roku, w apogeum stalinizmu.  W miejscu obozowej zony w tle widoczne były łany zbóż, brzozy i żyzne pola (fot: www.snob.ru)
źródło: Rzeczpospolita
Oryginalny plakat „Niech żyje i rozkwita nasza ojczyzna!” został opublikowany w 1949 roku, w apogeum stalinizmu. W miejscu obozowej zony w tle widoczne były łany zbóż, brzozy i żyzne pola (fot: www.snob.ru)

Artystyczna bohema przypomina społeczeństwu o zbrodniach dyktatora

– Jeszcze kilka lat temu człowiek, który chwalił Stalina, był traktowany jak sekciarz albo pedofil. Dzisiaj nikogo to nie oburza – mówi artysta Marat Gelman. Rosyjscy artyści zbuntowali się jednak przeciwko „rehabilitacji dyktatora”. W moskiewskiej galerii Marata i Julii Gelmanów otworzyli w czwartek wystawę antystalinowskiego plakatu pod hasłem „Ani kroku w tył”.

Drut kolczasty w tle

„Niech żyje i rozkwita nasza ojczyzna” – generalissimus i chłopczyk w krawacie pioniera razem spoglądają w świetlaną przyszłość. Tyle że na tym plakacie, w odróżnieniu od znanych wszystkim w Rosji propagandowych kadrów, w tle widać druty kolczaste sowieckich łagrów. Na innym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8635

Spis treści
Zamów abonament