Miesiąc na wybór funduszu
Decyzję o tym, jaka instytucja będzie pomnażać nasze oszczędności, powinniśmy podjąć samodzielnie. W przeciwnym razie zrobi to za nas program komputerowy
Każdy, kto zaczyna pracę zawodową lub działalność gospodarczą i w związku z tym albo pracodawca, albo on sam zaczyna odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne, powinien zapisać się do funduszu emerytalnego (OFE). Teoretycznie jest na to siedem dni od podpisania umowy o pracę, ale nie ma sankcji za niedotrzymanie tego terminu.
Dopóki nie wybierzemy OFE, składki emerytalne, które powinny tam trafić, pozostają w ZUS. Nie powiększają stanu naszego konta emerytalnego w ZUS ani nie są inwestowane.
Dwa razy do roku ZUS przypomina wszystkim, którzy nie przystąpili do OFE, choć powinni, o tym obowiązku. Wysyła w tej sprawie pisma do tych, których składki na ubezpieczenia społeczne zaczął otrzymywać, ale nie ma informacji o wybranym funduszu.
Właśnie teraz jest czas na taką akcję. Do ubezpieczonych trafi 267,5 tys. listów. Jest w nich podane, że do 10 lipca można samodzielnie wybrać fundusz. Kto tego nie zrobi, stanie się uczestnikiem komputerowego losowania przeprowadzanego przez ZUS.
W wyniku losowania, które odbędzie się tym razem 30 lipca 2010 r., można trafić do jednego z sześciu funduszy emerytalnych. Są to: Allianz, Amplico, AXA, Aegon, Generali i Pocztylion. Funduszy na naszym rynku jest 14, ale nie wszystkie spełniają określone w prawie warunki. Pierwszy jest taki, że OFE nie może być zbyt duże, drugi – musi mieć dobre wyniki inwestycyjne. Do każdego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta