Odwołać można się tylko od decyzji
Skoro pismo wójta zawiera tylko i wyłącznie wyjaśnienia, a nie rozstrzygnięcia dla strony wiążące, to nie można go traktować jak decyzji, a w konsekwencji nie można go zaskarżyć
Do takich wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 20 kwietnia 2010 r. oddalającym skargę na rozstrzygnięcie samorządowego kolegium odwoławczego stwierdzające niedopuszczalność odwołania się strony od pisma wyjaśniającego wójta gminy. Sąd zgodził się ze stanowiskiem SKO, że odwołanie przysługuje jedynie od decyzji.
Środek ten nie przysługuje natomiast od innych form działania administracji: umów, czynności materialno-technicznych, aktów normatywnych czy informacji urzędowych. W przypadku wniesienia przez stronę odwołania od pisma, które decyzją nie jest, przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nakładają na organ odwoławczy obowiązek stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w drodze postanowienia, które jest ostateczne.
Oznacza to również, że strona niezadowolona z treści wyjaśnień może jedynie dochodzić ochrony swoich praw w trybie postępowania skargowego uregulowanym przepisami działu VIII „Skargi i wnioski” kodeksu postępowania administracyjnego (III SA/Lu 32/10).
Rozstrzygnięcie sprawy
Od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji (art. 127 § 1 k.p.a.). Właściwy do jego rozpatrzenia jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy.
W przypadku decyzji administracyjnych wydanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta