Małe firmy mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe
Przepisy o rachunkowości umożliwiają prowadzenie pełnej księgowości w sposób uproszczony połączony ze sporządzaniem uproszczonych sprawozdań finansowych. Wiele małych firm z tego nie korzysta, bo nie wiedzą o takiej możliwości
Pełna księgowość często kojarzy się przedsiębiorcom z wysokimi kosztami. W obawie przed nimi nie decydują się na ewidencjonowanie operacji gospodarczych na kontach księgowych, wybierając podatkową księgę przychodów i rozchodów. Decyzja ta okupiona jest rezygnacją z możliwości sprawnego kontrolowania działalności gospodarczej.
Ewidencje podatkowe utrudniają dobrą ocenę posiadanego majątku i jego zmian zachodzących w toku prowadzonej działalności gospodarczej oraz faktycznego wyniku finansowego. Prowadząc ewidencje podatkowe, małe firmy zmuszone są oceniać działalność firmy wyłącznie przez pryzmat posiadanej gotówki, osiągniętych przychodów, wysokości podstawy opodatkowania lub płaconego do urzędu skarbowego podatku.
W praktyce mianem uproszczonej księgowości błędnie określa się ewidencje podatkowe. Moim zdaniem tego typu określenie jest w tym wypadku nieuprawnione z uwagi na to, że ewidencjom podatkowym obca jest zasada podwójnego zapisu, na której opiera się księgowość. Poza tym to właśnie przepisy o rachunkowości umożliwiają prowadzenie pełnej księgowości w sposób uproszczony połączony ze sporządzaniem uproszczonych sprawozdań finansowych.
Istotny jest rozmiar firmy
Elementem, który determinuje złożoność księgowości, w tym liczbę wymaganych kont księgowych, jest rozmiar przedsiębiorstwa. Od wielkości firmy zależy również forma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta