W trakcie zatrudnienia stronom wolno zawierać dodatkowe umowy
W dacie podpisywania z podwładnym angażu wydaje nam się, że wszystkie kwestie zostały wystarczająco doprecyzowane. Jednak w trakcie jego wykonywania, często pojawiają się okoliczności powodujące konieczność uzupełnienia pierwotnych zapisów
Chodzi tu nie tylko o możliwość dokonywania zmian w samej umowie o pracę, ale i o podpisywanie zupełnie nowych, dodatkowych zobowiązań.
Jednym z nich jest zakaz konkurencji. Z możliwości jego sporządzenia korzysta wielu pracodawców. Dzieje się tak przez rosnącą konkurencję na rynku, a tym samym przez chęć ochrony ważnych i poufnych dla firm informacji. Kodeks pracy pozwala pracodawcy na podpisanie takiej umowy obowiązującej w trakcie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu. Kwestie te regulują art. 1011 – 1014 kodeksu pracy.
Umowa o zakazie konkurencji musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Zatem niedopuszczalne jest jej zawarcie w formie ustnej czy też w sposób dorozumiany. Umowny obowiązek zakazu zajmowania się interesami konkurencyjnymi jest bowiem jednym z istotnych przejawów ustawowego obowiązku dbałości o dobro pracodawcy.
W czasie angażu i później
W umowie tej pracownik zobowiązuje się nie prowadzić w czasie zatrudnienia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta