Bez planu żadna inwestycja nie ruszy z miejsca
Osoba, która chce budować na terenie uzdrowiska, musi liczyć się z tym, że nie będzie mogła zrealizować wszystkich swoich planów. Wiele zależy od położenia jej działki
Przepisy stawiają wyśrubowane wymagania inwestorom w miejscowościach wypoczynkowych. Dlatego nie tak łatwo jest na ich terenie zrealizować swoje inwestycyjne zamierzenia. Dużo zależy od tego, czy działka, na której przedsiębiorca chce budować, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy nie.
Decyzji się nie uzyska
Przepisy obligują gminy, które są uzdrowiskami, do uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w terminie dwóch lat od daty uzyskania tego statusu. Tymczasem wiele gmin, chociaż są kurortami od wielu lat, do tej pory tego nie zrobiło.
Gdyby działka leżała na terenie, który nie ma statusu kurortu, problemu by nie było. Wtedy bowiem inwestor ma prawo wystąpić do wójta (lub burmistrza, prezydenta miasta) o wydanie warunków zabudowy.
W wypadku kurortów jest nieco inaczej. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakazuje bowiem zawiesić postępowanie o wydanie warunków zabudowy dla obszaru, dla którego plan miejscowy musi być sporządzony, czyli także dla uzdrowisk.
Zawieszenie to jest bezterminowe (art. 62 ust. 2 wspomnianej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta