Złamałeś rękę, nie przeniesiesz rachunku
O tym, czy i jak sprawdzają się środowiskowe normy postępowania – pisze radca prawny, dyrektor obsługi prawnej w BZ WBK, wykładowca w WSB w Poznaniu
Z początkiem tego roku weszła w życie Rekomendacja Związku Banków Polskich z 12 sierpnia 2009 r. dotycząca „dobrych praktyk w zakresie przenoszenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych na polskim rynku bankowym” (rekomendacja). Regulacja ta jest próbą recypowania na rodzimy grunt czegoś, co w języku branżowym nazywa się bank account mobility i wynika z zasad przyjętych przez European Banking Industry Committee.
Metoda wypracowywania wzorców zachowań profesjonalistów poprzez „środowiskowe” normy postępowania zasługuje na entuzjastyczne przyjęcie. Jej praktyczna skuteczność jest (byłaby) dowodem na wzrastającą kulturę prawną w Polsce i świadomość korzyści wynikających z rozsądnego samoograniczania się, czyli poświęcania krótkoterminowych benefitów w imię budowania uczciwych, długookresowych relacji z jego klientelą.
Prawie półroczny okres obowiązywania rekomendacji i jej mniejsza od zakładanej praktyczna użyteczność (w pierwszym kwartale tego roku przeniesiono 3307 rachunków) usprawiedliwia próbę poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy wszystkie rozwiązania w niej przyjęte sprawdzają się w świecie realnym.
Czy istotnie – symbolicznie postrzegana – „osoba ze złamaną ręką” powinna być pozbawiona możliwości skorzystania z uproszczonego trybu przenoszenia rachunków? Czy zakresu podmiotowego oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta