Użytki rolne przedsiębiorcy wydzierżawione rolnikom nie są obciążone podatkiem od nieruchomości
Sam fakt wydzierżawienia gruntu rolnego przez spółkę nie oznacza, że jest on zajęty na działalność gospodarczą. Co najwyżej jest jej przedmiotem. To nie wystarczy do objęcia go podatkiem od nieruchomości
– Spółka akcyjna jest właścicielem gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Po części są one pozostałością po ambitnych planach rozbudowy zakładu. Obecnie nie są wykorzystywane do jakichkolwiek działań związanych z działalnością gospodarczą spółki. Grunty te wydzierżawiane są od wielu lat okolicznym mieszkańcom, którzy wykorzystują je w celach rolniczych.
Podczas kontaktów z pracownikami gminy padła sugestia, aby spółka rozpoczęła opłacanie od tych gruntów podatku od nieruchomości zamiast znacznie niższego podatku rolnego. Pracownicy gminy argumentowali, że skoro spółka jest przedsiębiorcą i osiąga dochód z dzierżawy gruntu, to grunt taki zajęty jest na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy mają rację? – pyta czytelnik .
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) podatkowi od nieruchomości podlegają wszelkie grunty oprócz sklasyfikowanych jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy.
Takie grunty podlegają odpowiednio podatkowi rolnemu lub leśnemu. Jednak nawet one podlegają podatkowi od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta