Jak stwierdzić, czy usługa nie podlega VAT w Polsce
Regułą jest obecnie, że usługi świadczone przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz podatnika VAT w innym kraju unijnym podlegają opodatkowaniu za granicą
Jednak dla usługodawców nie zawsze jest jasne, kiedy mają prawo nie naliczać polskiego VAT.
Kwestia jest o tyle istotna, że polski usługodawca ryzykuje zaniżenie zobowiązania podatkowego w sytuacji, gdy fiskus uzna, że usługa powinna być opodatkowana w Polsce. Jednak opodatkowanie usługi „na wszelki wypadek”, tak aby uchronić się przed wszelkim ryzykiem podatkowym, też nie jest rozwiązaniem.
Może bowiem spowodować, że nie będzie atrakcyjna dla zagranicznych nabywców. Biorą oni bowiem pod uwagę problemy z ewentualnym odzyskaniem podatku. Owszem kontrahent niebędący w Polsce podatnikiem VAT zasadniczo może odzyskać podatek zapłacony w naszym kraju, jednak:
- po pierwsze podatek ten jest przez pewien czas „zamrożony”,
- po drugie podatnicy z krajów trzecich, wobec których nie obowiązuje zasada wzajemności (np. USA, Japonia), nie otrzymają zwrotu,
- po trzecie organy podatkowe dokonują zwrotu jedynie w sytuacji, gdy VAT został naliczony przez usługodawcę zgodnie z przepisami; odmówią więc zwrotu, gdy dana usługa nie podlegała polskiemu VAT, lecz powinna być opodatkowana przez nabywcę w innym kraju.
Oto jakie kroki należy przedsięwziąć, aby prawidłowo podjąć decyzję: wystawić fakturę z VAT czy bez.
KROK 1. Badamy naturę usługi
Od 1 stycznia 2010 r., zgodnie z nową zasadą ogólną, miejscem świadczenia (i jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta