Stoi Turek pod Kamieńcem
Wieżę katedry św. św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim wieńczy pozłacana figura Matki Boskiej wsparta na muzułmańskim półksiężycu.
Niezwykła jest i sama wieża – to liczący 33,5 m wysokości minaret zbudowany przez Turków, którzy władali miastem przez ostatnie ćwierćwiecze XVII wieku. We wnętrzu świątyni zachował się też minbar, kazalnica o ażurowej konstrukcji, z której głosili swe nauki osmańscy imamowie. Pozostawienie minaretu z półksiężycem, jedynego na świecie, który wznosi się przy chrześcijańskim kościele było jednym z warunków zawartego w 1699 r. pokoju karłowickiego, dzięki któremu Rzeczpospolita odzyskała najpotężniejszą kresową twierdzę z tureckich rąk.
„Pod Kamieńcem, pod Podolskim /Stoi Turek ze swym wojskiem/Stoi, stoi, nie wojuje/więcej wojska potrzebuje” – śpiewano niegdyś na Kresach. Tysiącletni gród ruski, z XIV-wiecznym zamkiem – nieustannie rozbudowywanym i umacnianym od czasu włączenia w 1430 r. Podola do Korony – i potężnymi fortyfikacjami miejskimi nazywano miastem przedmurzem chrześcijaństwa. Warownia przypomina samotny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta