Różnica na VAT nie jest przychodem ani kosztem
Firmy rozliczające różnice kursowe metodą podatkową naliczają je od wartości netto przychodów i kosztów. Jak powinny potraktować różnicę powstałą na podatku VAT?
Od 24 stycznia 2009 r. rozliczenia w walucie obcej pomiędzy kontrahentami krajowymi są prawnie dozwolone bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia dewizowego NBP. Są coraz bardziej popularne wśród polskich firm, które mogą w ten sposób zabezpieczać się przed ryzykiem kursowym.
Wystawianie i otrzymywanie faktur w walucie innej niż złoty powoduje powstanie dodatnich lub ujemnych różnic kursowych, będących dla firmy przychodami bądź też kosztami. Różnice między wartością należności lub zobowiązania w polskich złotych a wartością zapłaty są skutkiem tego, że ewidencja faktury i jej zapłata następują najczęściej w innym dniu i według innego kursu waluty.
Od wartości brutto...
Według ustawy o rachunkowości różnice naliczamy od wartości brutto faktury. Na podstawie art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) lub art. 14b...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta