Można darowiznę odwołać, ale nie zawsze
Zwrotu darowizny można żądać tylko wyjątkowo – gdy obdarowany okazuje swemu dobroczyńcy rażącą niewdzięczność
Czytelniczka i jej mąż przekazali umową notarialną młodszej córce dorobek życia: dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze z działką 0,5 ha. Sami zastrzegli sobie prawo do dożywotniego korzystania z najniższej kondygnacji domu. Niedługo po dokonaniu darowizny mąż czytelniczki zmarł. Córka nie udziela jej pomocy ani wsparcia, także w chorobie. Toleruje to, że jej dzieci niegrzecznie, lekceważąco odnoszą się do babki, a mąż po pijanemu obrzuca ją wyzwiskami. Czytelniczka zmuszona była wyprowadzić się do starszej córki. Pyta, czy może odwołać darowiznę.
Co do zasady – tak. Trzeba jednak mieć świadomość, że jeśli córka nie zgodzi się na oddanie nieruchomości, tj. pójść do notariusza i przenieść własność z powrotem na czytelniczkę, pozostaje droga sądowa. Jedynym powodem odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność obdarowanego.
Trzeba udowodnić
Takie sprawy są z reguły trudne i przykre. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta