Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Brak potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi nie powinien stać na przeszkodzie zmniejszeniu podstawy opodatkowania o kwotę wynikającą z tej korekty. Konieczność posiadania potwierdzenia naruszałaby bowiem przepisy prawa unijnego
Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 25 sierpnia 2010 r. (I SA/Bd 473/10).
Spółka często nie uzyskuje od kontrahentów potwierdzenia otrzymania wystawionych przez siebie kopii faktur korygujących wielkość sprzedaży.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych pytała, za który okres ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT. Przepisy te pozwalają na zmniejszenie obrotu o kwotę wynikającą z dokonanych korekt faktur VAT a w konsekwencji na obniżenie podatku należnego.
Według spółki naruszają one zasadę neutralności i proporcjonalności podatku VAT oraz art. 90 112 dyrektywy. Przepisy unijne określają, że w razie konieczności korekty podstawy opodatkowania jest ona obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie. Niemniej nie ma podstaw, aby twierdzić, że mają one w tym względzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta