W spirali zadłużenia
Obecne działania rządu nie dają nadziei, że polski dług będzie narastał wolniej niż w ostatnim czasie. A cała Europa tnie wydatki
Dług publiczny Polski na koniec roku może sięgnąć nawet 55,3 proc. w relacji do PKB według metodologii krajowej i blisko 57 proc. PKB zgodnie z metodą wyliczeń stosowaną w Unii Europejskiej.
Konsekwencją takiego scenariusza będzie nie tylko konieczność utrzymywania w 2012 r. deficytu w odniesieniu do dochodów na niezmienionym poziomie (jak w 2011 r.), ale także kolejna podwyżka podatku VAT już od lipca 2012 r. o kolejne 2 pkt proc. Na podwyżki nie będzie mogła liczyć cała budżetówka, łącznie z nauczycielami, zamrożone zostaną też renty i emerytury.
Resort finansów ogłosił, że na koniec czerwca nasze zadłużenie przekroczyło 721 mld zł (52,4 proc. PKB). Sumując jednak wszystkie nasze długi – tak jak żąda tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta