Nieodebrane auto przejmie powiat
Orzeczenie przepadku samochodu na rzecz tej jednostki nie uchroni byłego właściciela przed koniecznością pokrycia kosztów usunięcia, przechowania, wyceny, sprzedaży czy zniszczenia auta
Takie rozwiązanie obowiązuje od 4 września 2010 r. Wprowadziła je nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym uchwalona przez Sejm 22 lipca 2010 r. Jej przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 152, poz. 1018.
Zgodnie z nową treścią art. 130a ust. 10 prawa o ruchu drogowym (dalej – pord) do starosty należy wystąpienie do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku odholowanego pojazdu na rzecz powiatu. Z takim wnioskiem organ ten może wystąpić po spełnieniu kilku warunków ustawowych.
Powód odholowania na parking
Nie każdy samochód, który został usunięty z drogi, może stać się własnością powiatu. Znaczenie ma bowiem przyczyna jego usunięcia.
Jak wynika z treści art. 130a ust. 10 pord, przepadek dotyczy tylko pojazdów, które zostały usunięte w przypadkach określonych w ust. 1 i 2 tego przepisu. Na własność powiatu może zatem przejść samochód usunięty w sytuacji:
- pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu;
- nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej;
- przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta