Od zwracanych wydatków nie ma podatku
Bywa, że przedsiębiorcy wypłacają kontrahentom pewne kwoty tytułem „zwrotu kosztów”. Jakie mogą być podatkowe skutki takich rozliczeń?
Może chodzić np. o zwrot wydatków pomiędzy kontrahentami uczestniczącymi we wspólnym przedsięwzięciu, mający charakter wzajemnych rozliczeń, zwrot kosztów i opłat sądowych i administracyjnych ponoszonych przez adwokata w imieniu klienta, na jego rzecz i na jego rachunek, zwrot kosztów za uczestnictwo w szkoleniu pracownika, które zostało przejściowo opłacone przez kontrahenta jego pracodawcy.
Wydatek za kontrahenta...
Ze zwrotem kosztów mamy do czynienia w sytuacji, gdy otrzymane pieniądze nie są wynagrodzeniem za jakieś świadczenie, podatnik nie świadczy usługi, a jedynie chce odzyskać zwrot pieniędzy, bo poniósł wydatek, który pierwotnie powinien ponieść jego kontrahent.
Usługa w rozumieniu ustawy o VAT jest świadczona wtedy, gdy dochodzi do wykonania określonej czynności, istnieje jej odbiorca i w zamian za świadczenie występuje odpłatność. Świadczenie usługi charakteryzuje występowanie bezpośredniego jej beneficjenta, wzajemność, ekwiwalentność.
Płacący (odbiorca usługi) musi osiągnąć korzyści majątkową. Związek między otrzymywaną płatnością i świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta