Można odliczyć podatek od wydatków na emisję akcji
Przepisy zakazujące odliczenia podatku naliczonego od wydatków niestanowiących kosztów podatkowych w rozumieniu ustawy o CIT naruszają podstawowe normy prawa wspólnotowego, a w szczególności zasadę proporcjonalności oraz neutralności VAT
Tak wynika z wyroku NSA z 19 sierpnia 2010 r. (I FSK 1287/09).
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych wskazała, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego przez emisję akcji.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Uznał, że prawo do odliczenia jest uzależnione od możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Skoro przychód otrzymany przez spółkę na powiększenie kapitału zakładowego nie jest przychodem dla celów podatkowych (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT), to wydatki związane z powiększeniem nie są kosztami podatkowymi.
WSA w Warszawie uchylając tę interpretację, wskazał, że mając na uwadze podstawowe normy prawa wspólnotowego – w szczególności zasadę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta