Kiedy każą rozebrać, co zbudowałeś
Radosław Pluciński, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział we Wrocławiu Zmiana kąta nachylenia dachu domu przy jego naprawie będzie uznana za samowolę budowlaną. Podobnie gdy zamiast garażu, na który inwestor potrzebuje pozwolenia na budowę, postawi on pomieszczenie gospodarcze służące do przechowywania samochodu
Rz: Czy chcąc przebudować wejście do domu jednorodzinnego, czytelnik musi uzyskać pozwolenie na budowę? Twierdzi, że zasadniczych zmian w bryle domu nie będzie, zabuduje tylko fragment schodów.
Radosław Pluciński: To, czy przebudowa będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, zależeć będzie od zakresu prac, które chce przeprowadzić inwestor. Jeżeli zmiana będzie jedynie kosmetyczna, nie ma konieczności uzyskania pozwolenia.
Zgodnie z art. 36a ust. 5 prawa budowlanego nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, jeśli nie dotyczy:
– zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
– charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
– zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
– zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
– ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenuoraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów wymaganych przez przepisy szczególne.
Czy zmiana nachylenia dachu przy jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta