Taksówkarz pracuje tylko w swoim mieście
Samochód ze znakiem TAXI może prowadzić tylko posiadacz licencji. Jest ona udzielana na określony pojazd i gminę lub gminy sąsiadujące, jeśli zawarły odpowiednie porozumienie
Limity ustalają rady gmin po zasięgnięciu opinii zrzeszeń miejscowych taksówkarzy i organizacji konsumenckich. Limit na dany rok jest ustalany do 30 listopada roku poprzedniego (można też zadecydować o rezygnacji z limitu). Jeżeli rada nic nie zmieni, to pozostaje dotychczasowa liczba licencji.
Udziela się ich według kolejności złożenia wniosków w gminie. Posiadacze licencji muszą prowadzić działalność gospodarczą. Od decyzji o przyznaniu ich bądź odmowie przysługuje przedsiębiorcy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.
Dobra reputacja
Zanim przyszły taksówkarz uzyska licencję, musi spełnić sporo wymagań. Przede wszystkim – wymóg dobrej reputacji. To znaczy, że nie może być skazany (prawomocnym wyrokiem) za przestępstwa umyślne karnoskarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku, warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu.
Nie może też być wydany wobec niego zakaz wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego. Jeżeli jest to spółka, wymóg ten dotyczy członków zarządu lub osób zarządzających nimi.
Przedsiębiorca musi też mieć tytuł prawny do dysponowania pojazdami samochodowymi spełniającymi odpowiednie wymagania techniczne (określone w prawie o ruchu drogowym), którymi przewozy mają być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta